Időtartam: 2015-2016
Témavezető: Dr. Clement Adrienne
Leírás: A Vízgyűjtő-gazdálkodási terv elkészítésében és társadalmi véleményezési folyamatában való közreműködés, elsősorban a felszíni vizek minőségéhez kapcsolódó szakterületeken: A vízminőségi (fizikai-kémiai) határértékek felülvizsgálata és a felszíni víztestek állapotértékelése; Intézkedések tervezését segítő felszíni vízminőségi modell kidolgozása, diffúz terhelési modell alkalmazása Magyarország teljes területére (1078 víztest vízgyűjtő), Kommunális szennyvízbevezetésekre vonatkozó intézkedések tervezése és ehhez kapcsolódó terhelés-hatás elemzések, földhasználatra vonatkozó intézkedések tervezése, Termálvíz és hűtővíz bevezetésekből származó jelentős terhelések és intézkedési igény meghatározása; terv fejezetek és kapcsolódó mellékletek megírása.
Időtartam: 2013-2015
Témavezető: Dr. Clement Adrienne
Leírás: Az innováció transzfer célja a DHI szoftverfejlesztő és tanácsadó cég által fejlesztett és alkalmazott tudásanyag adaptációja a hazai és romániai gyakorlat számára. Szakmai célkitűzés a városok vízi közmű rendszereinek üzemeltetői és a döntéshozók számára a klímaváltozás hatásaira való felkészüléshez segítséget nyújtó tananyag létrehozása. Az oktatási intézmények feladata az elméleti és gyakorlati ismeretek átvétele, továbbfejlesztése és kurzusok, konzultációk és útmutatók formájában történő továbbadása volt. Az oktatási anyag adaptációját a projektben végfelhasználóként résztvevő vízi közmű cégek segítették azáltal, hogy az általuk üzemeltetett hálózatok egy-egy esettanulmányként szolgáltak az elméleti anyag gyakorlati megvalósításában. Az üzemeltetők mellett projektben szervezett oktatási kurzusok célközönsége között a döntéshozók (önkormányzatok) is szerepeltek. Az önkormányzatok számára átfogó jellegű ismeretanyagot biztosító szakmai előadásokon bemutattuk, hogy a települések lakossága számára a klímaváltozás mivel járhat, hogyan érdemes felkészülni, illetve az alkalmazkodás milyen módon lehet hatékony. Hosszabb (egy-két napos) kurzusokon a lakossági vízi közmű ellátást operatívan segítő módszerek kerülnek előtérbe, míg tervezői szinten a klimatikus változások okozta hatások megértését segítő mérnöki módszerek bemutatása volt a cél.
Külső partnerek: DHI Prága, Bukaresti Műszaki Egyetem, Északdunántúli Vízmű Zrt., S.C. Apa Nova Bucharest
Időtartam: 2012-2014
Témaszám: KEOP-2.2.1/2F/09-2009-0001
Témavezető: Dr. Clement Adrienne
Leírás: A KEOP projekt feladata a Kis-Balaton üzemirányítását megalapozó monitoring rendszer kidolgozása, mely figyelembe veszi az alternatív üzemirányítási lehetőségeket. A cél a Balatonba jutó növényi tápanyagterhelés minimalizálása oly módon, hogy a rendszer természetvédelmi értékei ne sérüljenek. A KEOP projekt első évének feladata a jelenlegi helyzet, az alapállapot, felmérése volt. Ezen belül a BME feladata a fitoplankton és az élőbevonat produkciójának mérése volt Az ökológiai típusú anyagforgalom felmérés célja az eltérő vegetációjú tározóterekben a tápanyagforgalom feltárása volt. További feladatot a rendszer működését és a Kis-Balaton egészét jellemző globális anyagmérlegek, valamint az egyes tározóterek eltérő működését jellemző anyagáramok (N és P formák, lebegőanyag) meghatározása jelentett. A tápanyagforgalomra vonatkozó – a tározók több évtizedes észlelési adatainak feldolgozásán, valamint a projekt keretében végzet feléréseken alapuló – elemzések eredményeként javaslat készült a tápanyag eltávolítás szempontjából optimális, az átépített és bővített rendszer rugalmas üzemirányítási lehetőségeit kiaknázó működtetésére.
Külső partnerek: Országos Vízügyi Főigazgatóság, ÖKO Zrt.
Időtartam: 2012-2013
Témaszám: TÉT 10-1-2011-0923
Témavezető: Dr. Koncsos László
Leírás: Az ENVISHEN projekt célja a kínai nagyvárosi területen elhelyezkedő Shenzhen tározó vízminőségi és árvízi kockázatelemzése és kockázatkezelési alternatíváinak tudományos megalapozása volt, de ezen szakmai célkitűzésen túl tudományos és konzultáns mérnöki műhelyek kapcsolatának erősítése, szakmai szemléletének és tapasztalatainak cseréje és kölcsönös hasznosítása, tágabb értelemben a kínai-magyar műszaki kapcsolatok mélyítése. A projekt rész-célkitűzése, egy hidrológiai-vízminőségi döntéstámogató szoftver fejlesztése volt, amely a benne rejlő tudományos eredmények hasznosítása révén a kínai mintaterületre adaptált operatív eszközt eredményez. Célunk a modellezési filozófiát bemutatása a kínai partnernek. A mintaterületi vizsgálat célja az volt, hogy a kínai féllel közösen megvalósítható vízgazdálkodási alternatívákat keressünk, amelyek az árvízi és vízminőségi kockázatok csökkenéséhez vezetnek. Az alternatívák értékelése a fejlesztett modellek alapján történt. Célunk, hogy a gyakorlatban is közvetlenül hasznosítható következtetésekhez és ez alapján műszaki megoldásokhoz juthassunk. Elemeztük hordalék lerakodás hatását a vízszintekre és a vésznyitási gyakoriságra, alternatív zsilipnyitási szabály bevezetésének hasznosságát, záportározó telepítését és kockázatcsökkentő hatását, meder-alak hatását a hordalék lerakódás csökkentésére, az öntisztulás javítására, és közvetve a vésznyitási gyakoriságra. A fenti kockázatcsökkenési alternatívák rangsorolását elvégeztük, a modellezési tapasztalatok alapján pedig monitoring tervet javasoltunk a kínai partnerünknek. Végül a tározóban üledékszennyezési térképet készítettünk, amely a tározó kotrási tervéhez nyújt a jövőben hasznos információt.
Résztvevő munkatársak: Puskás-Derts Zsófia, Ács Tamás, Jolánkai Zsolt, Dr. Kozma Zsolt, Kardos Máté Krisztián, Musa Ildikó
Külső partnerek: GeneralCom Mérnöki Kft.
Időtartam: 2009-2012
Témavezető: Dr. Clement Adrienne
Leírás: A project célkitűzése a Fertő tóra egy korábbi rehabilitációs tervben alternatívaként felmerült, a Rábából megvalósítandó ökológiai vízpótlás vízminőségi - ökológiai hatásainak feltérképezése. A tanszék a kutatási munkában az alábbi feladatokat végezte el: az átvezetéssel érkező tápanyagterhelés becslése (a vízkormányzás során várható változások nyomonkövetésére irányuló mérések és monitoring adatok elemzésével), a nádas területén zajló tápanyagforgalmi változások feltárása célirányos mérésekkel, különböző léptékű elkeveredések vizsgálata (a modell építést a VIT Tanszék végezte) és a bevezetés vízminőségi hatáselemzése.
Külső partnerek: Burgenlandi Önkormányzati Hivatal, Bécsi Műszaki Egyetem, BME VIT, ÉDUVIZIG
Időtartam: 2009-2011
Témaszám: TECH_08_A4_WateRisk
Témavezető: Dr. Koncsos László, Dr. Somlyódy László
Leírás: A Kárpát-medence, és így az Alföld vízkészleteinek jövőjét számos környezeti, társadalmi, politikai folyamat kombinációja határozza meg. Az alapvető vízkészlet-gazdálkodási feladatok közül különösen jelentős kihívást jelent a szélsőséges jelenségek kezelése (árvíz, vízhiány, aszály, heves csapadékok után kialakuló lokális áradások, belvíz). A három éves kutatási projekt célkitűzése egy vízgazdálkodási döntéstámogató rendszer kiépítése, és a hozzá kapcsolódó szakmai tanácsadói rendszer megalapozása az Alföld gazdasági versenyképességének növelése és vízgazdálkodási kockázatainak csökkentése érdekében.
További információk: www.waterisk.hu
Résztvevő munkatársak: Kardos Máté Krisztián , Simonffy Zoltán, Kozma Zsolt, Jolánkai Zsolt, Puskás-Derts Zsófia, Balogh Edina, Ács Tamás, Koncsos Tamás
Külső partnerek: GeneralCom Mérnöki Kft., Budapesti Corvinus Egyetem Környezettudományi Intézet Környezetgazdaságtani és Technológiai Tanszék, MTA Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézet, Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület (SZÖVET)
Időtartam: 2009-2011
Témaszám: GEF #TF 055978
Témavezető: Dr. Fleit Ernő
Leírás: A Világbank támogatásával valósul meg Magyarországon az a Duna – és végső soron a Fekete-tenger – tápanyagcsökkentését szolgáló program, melynek keretében Budapest városának a Dunába való nitrogén- és foszforkibocsátása csökkentése mellett a Gemencben és Béda-Karapancsán zajlanak majd a hullámterek tápanyagmegkötő-képességét javító élőhely-rekonstrukciós beavatkozások. A program célja továbbá, hogy modellként szolgáljon a hasonló tápanyag-csökkentési kezdeményezésekhez Magyarországon és a Duna-medence többi országában egyaránt. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és BioAqua Pro Kft. által alkotott konzorcium felelős a „Tápanyagterhelés csökkentése” című, GEF # TF 051289 jelű program keretében a Fekete-tenger tápanyagterhelésének csökkentése érdekében a Duna-Dráva Nemzeti Park Gemenc és Béda-Karapancsa Tájegységeiben végzendő beavatkozások engedélyezési és kiviteli terveihez szükséges monitoring rendszer tervezéséért, kialakításáért, fenntartásáért és működtetéséért, valamint a teljes területre vonatkozó hatásbecslés módszertanának kifejlesztéséért.
Résztvevő munkatársak: Fetter Éva, Sándor Dániel, Puskás-Derts Zsófia, Dr. Szilágyi Ferenc, Dr. Koncsos László, Musa Ildikó, Dr. Szabó Anita
Külső partnerek: Bioaqua Pro Kft.
Időtartam: 2009-2010
Témaszám: 4500259294
Témavezető: Dr. Somlyódy László
Leírás: A Paksi Atomerőmű hőterheléséhez kapcsolódó üzemviteli rendszer továbbfejlesztése és az elkeveredés javításának vizsgálata.
Résztvevő munkatársak: Dr. Koncsos László, Kozma Zsolt, Karches Tamás, Kardos Máté Krisztián
Külső partnerek: VITUKI Kht.
Időtartam: 2006-2010
Témavezető: Dr. Buzás Kálmán
Leírás: Magyarországon a BME Vízi Közmű és Környezetmérnöki Tanszék elsőként kezdte vizsgálni részletesen a hazai közutakról lefolyó csapadékvizek minőségét. Számszerűsíthető kapcsolatot kerestünk és találtunk a fontosabb vízkémiai paraméterek és néhány meghatározó külső tényező között. Ezzel a tervezési forgalom alapján becsülni lehet az autópályák víztelenítésének tervezésénél a várható szennyezettség mértékét. Kutatásunk részét képezi a csapadékvizek kezelésére alkalmazható passzív működési elvű technológiák (szűrők és ülepítők) hatékonyságának összehasonlító vizsgálata is.
Résztvevő munkatársak: Budai Péter
Külső partnerek: Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.
Időtartam: 2006-2007
Témavezető: Dr. Clement Adrienne, Dr. Somlyódy László
Leírás: Költséghatékonyság szempontjából leghatékonyabb intézkedési programok kiválasztását célzó műszaki-gazdasági módszer fejlesztés és vízgyűjtő-gazdálkodási terv mintaprojekt megvalósítása a Tisza Kisköre feletti vízgyűjtőjén. A tervezés műszaki (ökológiai) és gazdasági elemeire vonatkozó útmutatók kidolgozása, tesztelés esettanulmányokon, nyílt tervezés (PP, PR) megvalósítása mintaterületen.
Résztvevő munkatársak: Ács Tamás
Külső partnerek: ÖKO Zrt., VTK Innosystem, Arkadis
Időtartam: 2005-2008
Témaszám: NKFP- 3B022_04
Témavezető: Dr. Clement Adrienne , Dr. Somlyódy László
Leírás: 25 éves időhorizontot figyelembe véve vizsgáltuk, hogy különböző, jövőben lehetséges feltételek mellett hogyan változik a tó vízszintje és ezzel is összefüggésben a vízminősége. Az éghajlati forgatókönyveket globális és regionális éghajlati modellek segítségével állítottuk elő. A lefolyás és a tápanyagterhelés számítására - a rendelkezésre álló adatok területi és időbeli felbontása által meghatározottan - különböző, fizikai alapú, osztott paraméterű vízgyűjtő modelleket alkalmazunk. A tó vízszintváltozásait a múltbeli megfigyeléseken alapuló statisztikai modellből vezettük le, figyelembe véve a főbb paraméterek várható változásait is. Az élővilágot a főbb társulásokkal (fitoplankton, zooplankton, makrofiton stb.) jellemeztük és mérésekre alapozva egymást kiegészítő modelleket alkalmaztunk: például az alga esetében újszerű, egyszerű populációdinamikai közelítést és kétdimenziós hidrodinamikai és transzport modellt, valamint anyagforgalmi egyenletekre épített, a térben kialakuló finom mintázat vizsgálatára alkalmas eljárást fejlesztettünk. A módszereket - forgatókönyvek által meghatározott módon - lehetséges jövőbeni változások elemzésére és kívánatos stratégiák kidolgozására használtuk.
Résztvevő munkatársak: Budai Péter, Fetter Éva
Külső partnerek: MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, Veszprémi Egyetem, Nyugat-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, Balaton-felvidéki Nemzeti Park
Időtartam: 2005-2006
Témavezető: Dr. Clement Adrienne , Dr. Somlyódy László
Leírás: Az EU Víz Keretirányelv hazai megvalósítása érdekében módszertani megalapozást végeztünk, amely felölelte a biológiai minősítő rendszer kidolgozását, a hidromorfológiai változások ökológiai szemléletű értékelését, a hasznosítható felszín alatti vízkészletek becslését, a felszíni és felszín alatti víztestek kémiai állapotának minősítésére alkalmas határértékek és módszerek meghatározását, és a jó állapot eléréséhez szükséges intézkedések tervezési módszereinek kidolgozását.
Időtartam: 2004-2006
Témavezető: Dr. Szilágyi Ferenc
Leírás: A projekt célja módszertan kidolgozása volt a VKI követelményeinek megfelelően kialakított hazai vízminőség-védelmi mérőhálózat legfontosabb elemeire. E módszertan nélkülözhetetlen az EU által előírt és elfogadott monitorozó rendszer gyors felállításához és költségkímélő üzemeltetéséhez. Térben és időben nagy gyakoriság méréssorozatra került sor egy éven át, mely vízrajzi észleléseket, víz- és üledékkémiai méréseket és biológiai vizsgálatokat foglalt magában. Az eredmények értékelése révén a munka eredményeként módszertani ajánlások készültek a kisvízfolyások Víz Keretirányelv szerinti monitorozására.
Időtartam: 2004-2005
Témavezető: Dr. Buzás Kálmán, Dr. Somlyódy László
Leírás: A szakértői munka vizsgálta és értékelte a szélsőséges vízjárással és alapozási szempontból kockázatos talajjal (tőzeg) jellemezhető Nagyberek területén, az átvezetett autópálya szakasz állékonyságát veszélyeztető extrém magas, illetve alacsony talajvízszintek kialakulását. Műszaki megoldási javaslatot adott a szélsőséges állapotok veszélyeztető hatásának elkerülésére a berekvizek szintjének szabályozásával.
Résztvevő munkatársak: Raum László, Simonffy Zoltán, S.Tombor Katalin, Budai Péter, Kovács Ádám, Perényi Ágnes